HALE ROLNICZE

Hale dla rolnictwa

Hale stalowe cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich rolników. Istnieje wiele możliwości wykorzystania tego typu budynków w rolnictwie. Podstawowymi zaletami budynków stalowych są: szybkość realizacji inwestycji, możliwość późniejszej rozbudowy, w szczególnych przypadkach możliwość rozbiórki i przeniesienia budynku w inne miejsce. Typowe budynki rolnicze są to hale o szerokości od 10m do 30m i dowolnej długości. Wysokość budynku to najczęściej 4-5m w miejscu okapu hali, oraz w zależności od nachylenia połaci dachu około 6-8m wysokości w kalenicy.

Zastosowanie

  • składowanie płodów rolnych
  • garaże na maszyny rolnicze
  • ujeżdżalnie dla koni
  • chlewnie
  • obory
  • inne

Konstrukcja nośna

Konstrukcja hali najczęściej wykonana jest z blachownicy spawanej lub też z profili hutniczych walcowanych na gorąco. Elementy konstrukcji tzn. słupy oraz rygle łączone są za pomocą śrub podczas montażu. Wszystkie elementy konstrukcyjne są zabezpieczone przed korozją poprzez malowanie.

Konstrukcja ścian

Konstrukcję ścian najczęściej wykonuje się z profili zimnogiętych ocynkowanych rzadziej z desek drewnianych. Pokrycie ścian wykonane jest z blachy trapezowej w dowolnym kolorze wybranym przez klienta.

Konstrukcja dachu

Konstrukcję dachu wykonuje się z profili zimnogiętych zetowych zabezpieczonych przed korozją poprzez ocynkowanie. Pokrycie dachu z blachy trapezowej w kolorze wybranym przez klienta. W razie potrzeby stosuję się blachę z powłoką antykondensacyjną która zapobiega wykraplaniu się pary wodnej na spodniej stronie blachy wewnątrz hali.

Obróbki blacharskie, rynny

Chcąc zapewnić prawidłowe odwodnienie dachu należy odpowiednio dobrać system rynnowy oraz zapewnić odprowadzenie wody z pokrycia dachu poprzez dobór właściwych obróbek blacharskich. Kolory obróbek blacharskich odpowiednio dobrane do kolorów pokrycia dachu i ścian poprawiają estetykę oraz wygląd zewnętrzny budynku.

Wyposażenie dodatkowe

Odpowiednie doświetlenie hali można uzyskać poprzez zastosowanie na ścianach pasm z płyt poliestrowych lub też poprzez zastosowanie świetlików dachowych.

Przykładowa hala

Hala Rolnicza Hala Rolnicza Hala Rolnicza
Typ hali nieizolowana
Szerokość hali 22,4m
Długość hali 48m
Wysokość hali przy okapie 4,5m
Wysokość hali w kalenicy 7,5m
Kąt nachylenia połaci dachu ~13° (23%)
Konstrukcja ścian profile zimnogięte / blacha trapezowa
Konstrukcja dachu profile zimnogięte / blacha trapezowa z powłoką antykondensacyjną
Bramy 1szt. / 4300mm x 4000mm
Drzwi 1szt. / 1100mm x 2300mm
WRÓĆ